Picimancs  hörcsög tenyészet

Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél. /A. Saint Exupery: A kis herceg.

Mongól futóegér

[Meriones unguiculatus]

 

Élőhely kiialakítása

 

Még a beszerzés előtt gondoskodnunk kell állatkáink otthonáról. A legmegfelelőbb egy terrárium, dróthálós tetővel! Egy 40-90 literes terrárium ideális egy párnak, de természetesen ha több egerünk van, nagyobb hely is kell. A dróthálós tető pedig elengedhetetlen, akármilyen magas is a terrárium, ugyanis a mongol futóegerek hatalmasat tudnak ugrani.

Vannak persze más megoldások is, mint a műanyag hörcsögpaloták vagy a különféle ketrecek/kalitkák. De ezeket nem ajánlom. A hörcsögpaloták rosszul szellőznek (így hamarabb büdösödnek), nehéz őket takarítani, ráadásul állataink hamar tönkretehetik őket állandó rágásukkal és így könnyedén kilóghatnak. A fémketrecek azért nem megfelelőek hosszú távra, mert a rácsokon keresztül hamar kiszórják az almot, beterítve a környezetüket, így naponta többször is fel kell körülöttük porszívózni. Emellett állandóan rágják a rácsot, ami őket és minket is idegesít. Sőt, ez a mániájuk ártalmas is lehet nekik, elveszíthetik orrukról a szőrt, rozsdafoltos lehet a bundájuk és a fogaikat is megsérthetik. 
    

Ha megvan az egérkék otthona, tegyünk bele búvóhelyeket és játékokat is. A legmegfelelőbb a fából vagy agyagból készült odúk. Ők is szívesen használják a mókuskereket, de ebből csak olyat vegyünk, mely fémből van (a műanyagot szétrágják) és zárt, hogy ne akadjon bele a farkuk. 
    Alomnak legjobb a forgács, a kukoricacsutka vagy a homok (bár ez utóbbi hamarabb büdösödik). A forgácsnak nem kell illatosítottnak lenni, mert állatkáink nem szagosak, viszont egyes egyedek allergiásak lehetnek rá. A legjobb, ha próbálunk egy asztalossal beszélni, hogy elhozhassuk a "szemetet". (Én évek óta ilyet használok, s abszolút bevált.) Emellett unaloműzőnek adjunk egérkéinknek szénát és WC-papír gurigákat vagy kartondobozokat, melyeknek felaprítása órákra leköti őket.

 

Táplálkozás

 

A legfontosabb a kisrágcsálók etetésével kapcsolatban, amit mindig észben kell tartani, hogy a napraforgómag tele van zsírral! Imádják, az tény, de ha sokat kapnak, nagyon elhíznak. A megfelelő a cinik számára az állkereskedésekben kapható hörcsögeledelek, de ma már kapható speciálisan mongol futóegérnek gyártott eleségek is. 

 

A lényeg, hogy ne legyen benne sok napraforgómag, vagy inkább vegyük ki és tegyük félre.Emellett kaphatnak száraz macskaeledelt, ami főleg a vemhes vagy a kölykeit nevelő nőstényeknek fontos fehérjeforrás. Fontos, hogy kapjanak gyümölcsöt és zöldséget is, de csak mértékkel, mert ezek túlzott etetése esetenként hasmenést okozhat. Nálam a nagy kedvencek a banán, a répa, az alma, az őszibarack, a szőlő és a káposzta. Mivel a természetben is az étlapjukra tartozik, ajánlatos nekik rovarokat is adni. Én havonta legalább egyszer adok nekik liszkukacot, amiért mindig hatalmas bunyót rendeznek. Persze megértem, ha valaki nem lelkesedik ezekért a kis gusztustalanokért. Amúgy szinte mindent meg lehet velük kóstoltatni, de az alábbi szempontokat mindig észben kell tartani: 
    - A szezámmag, a napraforgó és a mogyoró rengeteg zsírt tartalmaz, így könnyen elhízást okozhat. És ki szeretne egy hájas, lusta egeret? 
    - A száraz tészta, a rizs és a bab vizet vonnak el a szervezettől, így kiszáríthatják egerentyűinket. Ennek tünete a vészes lesoványodás, sőt, ha huzamosabb ideig áll fenn ez az állapot, a pusztulásukhoz is vezethet. 
    - A sok zöldség és gyümölcs krónikus hasmenést okozhat. El kell kerülni tehát a lédús eledeleket, mint a dinnye, a citrusok és a paradicsom.     - Csínján kell bánni a cukorral is. A cukor - a növényekben található természetes cukrokon kívül - az egerek számára nem természetes. A cukros ételeket tehát mellőzzük, mert bár a cini kevés cukrot meg tud emészteni, de a túl sok cukorral elrontja a gyomrát és megbetegszik. 
  Etetőtálkának megfelel mindenféle fém, kerámia vagy üveg edény. Műanyag semmiképp, mert percek alatt szétrágják! Persze az sem baj, ha nincs etetőtálka, hisz gyakran raktározzák a terrárium sarkában a finomabb falatokat. 
  És mi van a vízzel? Sokan úgy gondolják, hogy sivatagi állatok lévén, nincs szükségük vízre. De ez nem igaz! Hiába adunk nekik lédús takarmányokat, nem tudhatjuk, hogy vízszükségletüket csillapították-e. Tehát mindenképpen szerezzünk be egy önitatót, ne hagyjuk állatkáinkat némán szenvedni!

 

Viselkedés

 

Minden futóegér egyéni beállítottságú. :)

Dobogás  A mongol futóegerek ha megijednek vagy ha izgatottak, a hátsó lábukra állba ritmikusan dobognak. Legtöbbször a veszélyt jelzik ezzel, s míg valaki leadja a vészjeleket, a többiek  mozdulatlanul hegyezik fülüket. Ilyenkor a legkisebb mozdulatra is a legközelebbi búvóhelyre rohannak. Ez akkor különösen vicces, ha több helyen tartjuk őket, s egymásnak üzennek dobolva. Hasonlóan dobognak a hímek párzáskor is, bár a gyakorlott fülnek könnyen megkülönböztethető. Ilyen esetekben a többiek nem izgatják magukat. 

A tisztogatás nagyon fontos része a mongol futóegerek szociális életének. Nemcsak tisztán tartja őket, hanem a szociális viszonyokat is kifejezi. A domináns egyed ezzel jelzi elsőbbségét egy alacsonyabb cini fölött. Ha két egér találkozik, azzal fejezik ki nyugodt kapcsolatukat, hogy egymást megtisztogatják. Persze az egerek magukat is tisztogatják.

Nagyon fontos, hogy rendszeresen kézbe vegyük őket és hozzászoktassuk a simogatáshoz. Viszont legyünk óvatosak, mert az izgő-mozgó kölykök könnyen "kiugorhatnak" a kezünkből, s ez az életükbe is kerülhet. A szemük 16-21 napos korban kezd kinyílni és e körül a kor körül kezdik el kóstolgatni a száraz táplálékot. Ez azonban nem azt jelenti, hogy már el lehet őket választani, hisz ekkor még nem élnének meg szüleik nélkül. Az elválasztásukra a legmegfelelőbb idő 6 hetes koruk körül van, de 8 hetes korukig is maradhatnak szüleikkel, ha elférnek a terráriumban. Célszerű azonban nemek szerint szétválogatva közös terráriumba tenni a fiatalokat, akár más, hasonló korú almok egyedeivel együtt. Az idegen kölykök érkezésekor előfordulhat tömegverekedés, de ez általában ártalmatlan. Ekkorra azonban már célszerű eldönteni, hogy meg akarjuk-e valamelyiket tartani, s akkor őt párjával együtt költöztessük új helyre, a többieknek pedig keressünk új otthont.

Asztali nézet