Picimancs  hörcsög tenyészet

Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél. /A. Saint Exupery: A kis herceg.

 A hörcsögtartás alapjai.

 
 

A hörcsög élőhelyének kialakítása. 

A hörcsög élőhelye lehet egy csiptetős tetejű, műanyag aljú egyszerű ketrec, vagy akár egy nyitott tetejű terrárium, drótháló fedővel. terrárium oldalaitól függetlenül a lyukak mindig minimálisak kell legyenek (kb. 1 cm), mivel a hörcsögök a legkisebb helyeken is átpréselik magukat, különösen a törpehörcsögök.

A hörcsög ketrecét, olyan helyre kell tenni, ahol nem süt rá a nap és nem éri huzat. Ne feledd, hogy EGY ketrecbe EGY hörcsögöt teszel, ez egy fontos szabály! Ha megduplázod a hörcsögöket, valószínűleg verekedéssel, akár halállal fog végződni. Még akkor se próbáld ki, ha a hörcsög magányosnak tűnik! A hörcsög egyedül érzi jól magát!!!

 

A ketrec ideális mérete körülbelül 35 cm hosszú x 25 cm széles x 23 cm magas, és ez a legkisebb méret, amely alkalmas a szíriai aranyhörcsög számára. Ha megengedhetsz magadnak egy nagyobbat, annál jobb. Talán összeállíthatnál egy 2-3 szintes akváriumot, így a hörcsögnek több mozgástere volna.

Legjobb, ha hetente minimum kétszer takarítod. Ne használj újságpapírt, mert a hörcsög megráhatja és megbetegedhet. Jó minőségű fűrészpor vagy forgács a legajánlottabb a ketrec aljára, egy kis szénacsomóval a sarokban, amit ágynak használhat.

A legtöbb kisemlős szereti biztonságban tudni magát, amikor alszik, ezért egy kis fadobozt is betehetsz a ketrecébe, amiben összgömbölyödik majd. Kartonból, például cipődobozból is összeállíthatsz egy kis házat a hörcsögödnek. Ennek egyetlen hátránya, hogy rendszeresen cserélni kell, mivel a kis rágcsálód majszolni fogja.

 

A hörcsög étrendje

A hörcsögök mindenevők, zöldségeket és húsokat is esznek. A természetes élelmiszerek közé a magvak, zöldségek, valamint a rovarok tartoznak, de megeszik a kukoricát, búzát, zabot, vagy száraz kutyaeledel keveréket is. A megvásárolható előkevert hörcsögtáp biztosítja a teljes tápanyag szükségletet, de egyes hörcsögök nem fogják ezt megenni, nem tudjuk, hogy miért - talán néhányuk fontoskodóbb, mint a többi.

A hörcsög kedvenc ételei a száraz élőhelyére jellemző eledelek, mint például a magok. A fehérje és a változatosság kedvéért néhány apró rovart is elfogyasztanak. Szeretik a zöldségeket, de csak mértékkel adj nekik friss ételt. Szeretik a változatos étrendet és ez egészségüknek is jót tesz.

A csokoládé vagy egyéb édességek nagyon károsak számára, ezért ne kínáld ilyesmivel! Etesd minden nap ugyanabban az időben vagy biztosíts neki folyamatos élelmiszer ellátást.

A hörcsögök nem esznek túl sokat, de gyakran teletömik a pofazacskóikat és egy rejtekhelyre teszik az ételt, hogy később elfogyasszák. Naponta távolítsd el a megmaradt ételt és hetente egyszer az „elrejtett" ételt is vedd ki. Tedd masszív kerámia, illetve műanyag tálkába, hogy ne boruljon fel és hetente egyszer tisztítsd meg.

Folyamatosan biztosítani kell a hörcsögnek a friss vizet! A legjobb tartály egy infúziós palack, amelyet a ketrec szélére rögzíthetsz. Egy széles szájú palackot könnyen fogsz tudni kétnaponta tisztítani és a hörcsög is hamar meg fogja tanulni, hogyan kortyolgasson belőle.

 

A hörcsög mozgási igényei

 

A hörcsög arra született, hogy fusson. A vadonban, a hörcsögök hosszú utakat tesznek meg éjszakánként, élelmet keresve és egyes fogságban élő hörcsögökről tanulmány készült, miszerint 8 km-t futottak a kerékben egy éjszaka alatt. Sok mozgásra tartanak igényt és legtöbbjük előszeretettel fogja használni a hörcsögkereket / múkuskereket.

mokuskerek

A legjobb futó kerék szilárd felületre van biztosítva (nem lépcsős), amit akár a ketrec oldalára is rögzíthetsz vagy csak egyszerűen leteszed  a ketrec belsejébe.

Az elterjedt drótkerék, amelyik úgy néz ki, mint egy körbe burkolt létra oldalsó korláttal, nem a legjobb választás, mert sérülést okozhat.

Bár a legtöbb hörcsög élvezi a kerékben való mozgást, van olyan társuk, akik nem, de ez nem kell aggodalomra adjon okot. Másrészt pedig, egyes hörcsögök teljesen kerék-függővé válnak.

Ha beteszed a hörcsögödet egy mókuskerékbe, állandóan felügyelned kell, ugyanis elfáradhat, ha túl sokáig hagyod benne. Ezek a játékszerek rövid használatra alkalmasak.

 

Hogyan vedd kézbe a hörcsögöt?

A hörcsögről elterjedt az a hír, hogy szeret harapni, de ezt a stressz vagy rémület okozza. Következetes, nyugodt és szelíd kézben tartással, valamint egy kis megvesztegetéssel (adj neki a kedvenc ételéből, amíg a kezedben van), általában túljutnak bármilyen félénkségen vagy csipkedő tendencián.

 

A hörcsög, ha stressz alatt van a nem megfelelő a környezet miatt vagy túl gyakran háborgatják nap közben, esetleg sok a zaj, stb., hajlamosabb a harapásra.

Csak akkor dolgozz a szelidítésen, ha túl van a pihenésen és magától bújt elő - felébreszteni a hörcsögöt biztos módja annak, hogy ingerlékennyé tedd.

 

Óvintézkedések a hörcsöggel szemben 

 

Ha kiengeded a hörcsögöt a ketrecéből, tedd biztonságossá a szobát. Ellenőrizd, hogy ne legyen olyan hely, ahova a hörcsög bemászhat és ne tudd majd kivenni - mint például kanapé alja vagy a bútorok közti szűk rés.

Korlátozni kell a teret, viszonylag kicsi helyre engedd csak a hörcsögöt, különben rengeteg időt tölthetsz majd a megkeresésével!

Ellenőrizd, hogy az elektromos kábelek, mérgező növények vagy bármilyen veszélyes dolgok ne legyenek elérhetőek. Ugyanakkor, zárj el mindent, amit nem akarod, hogy összerágjon!

 

Betegségek

 

A terráriumban, megfelelő körülmények között tartott hörcsögök ritkán betegszenek meg, viszont sokszor éri őket baleset. Gyakori, hogy a gazda figyelmetlenségéből adódóan leesik az állat, ami csonttöréssel is járhat. Ilyenkor az állatorvos rögzíti a sérült végtagot a sikeres gyógyulás reményében. 
Gyakran előforduló táplálkozási probléma a kalciumhiány, melynek következtében a csontok törékenyebbé válhatnak. A kalciumhiányt megelőzendő biztosítsunk a hörcsögöknek kalcium kiegészítést, például a díszmadaraknak is ajánlott szépia, vagy porrá tört tojáshéj által.

 

A többi rágcsálóhoz hasonlóan a hörcsögöknek is érzékeny szerve az emésztőrendszer. Az emésztőrendszer zavart működésének leggyakoribb tünete a hasmenés.Az állatok hasmenéssel reagálhatnak étrendbeli változásokra, romlott takarmányra, és egyes fertőző betegségek velejárójaként is jelentkezhet.

A hörcsögök által szívesen fogyasztott gyümölcs-és zöldségfélék a kívánatosnál nagyobb mennyiségben fogyasztva szintén okozhatnak hasmenést. Ha a hasmenés kiváltó okai közül kizárjuk a takarmányozási hibákat, valószínűleg fertőzésről van szó.
A baktériumos fertőzések kezelése két fő részből áll: a beteg állatot antibiotikummal kell kezelni, és diétás táplálékot kell biztosítani számára.
Kitűnően alkalmazható az alma, keksz esetleg a keserű csokoládé. A zöldtakarmányokat, olajos magvakat hasmenés esetén mindig kerüljük.

 

Mivel a hasmenés jelentős vízvesztéssel jár, ami keringési zavarokat is okozhat, így a folyadék pótlásáról mindenképpen gondoskodnunk kell.

Egy hörcsögnek alkalmanként 30-40 csepp keserű tea adása javasolt, amit szemcseppentővel vagy tű nélküli fecskendővel juttathatunk a szervezetébe. Ha az állat már a kiszáradás jeleit mutatja, az állatorvos infúzió (fiziológiás sóoldat) segítségével mentheti meg az állat életét.

 

A hörcsögöknél székrekedés is kialakulhat, amit leggyakrabban a nem megfelelő alom lenyelése okoz, elzáródást idézve elő a belekben. Ha az állat púposított háttal erőlködik, először mindig a székrekedésre kell gondolnunk. Ilyenkor a hasmenés kezelésével ellentétben sok friss zöldtakarmányt, esetleg 2-3 csepp olívaolajat is adhatunk az állatoknak.
Az édességek etetésével egészséges állatok esetében is csínján kell bánni, mert könnyen fogszuvasodást okozhat, amit csak a fog kihúzásával lehet orvosolni. A beteg fogak miatt gyakran tályogok is kialakulnak a fogmederben, mely a szervezet egészére káros hatással lehet.

 

Ha orrfolyást, illetve tüsszögést tapasztalunk, azt valószínűleg a felső légutak megbetegedése, súlyosabb esetben tüdőgyulladás okozza. A bakteriális fertőzések kezelésére minden esetben az állatorvos által meghatározott antibiotikumos kezelés javasolható.
Étvágytalanságot, nyálfolyást tapasztalhatunk, ha a hörcsög pofazacskójába szorult vagy fúródott az eleség. Ennek megelőzésére soha se adjunk a hörcsögnek hegyes magvakat, mert a pofazacskóba fúródva ott helyi gyulladást okozhatnak.

 

A hörcsögbetegségek további nagy csoportját a bőrelváltozások alkotják. Tünetei lehetnek a viszketés miatti vakarózás, valamint a szőr hullása is.

Gyakoriak az atkák okozta, erős viszketéssel járó bőrelváltozások.
Sokszor találkozhatunk a bőr gombás elváltozásával is. Ilyenkor a szőr foltokban töredezik, illetve hullik ki. Ez a szőrhiányos terület pikkelyszerűen hámlik, és esetenként viszket. A vakarózás miatt másodlagosan gennyes bőrgyulladás is kialakulhat. Kezelésként a szőrhiányos bőrfelület gombaölő szerrel való ecsetelését végezhetjük el. Mivel egyes gombafajok az emberre is átterjedhetnek, csak kesztyűvel nyúljunk a beteg állatokhoz. Mivel az atka és a gombafertőzés tünetei hasonlóak, teljes biztonsággal csak laboratóriumi vizsgálattal lehet elkülöníteni azokat.

 

A fülkagylón és a szemhéjon, illetve az ajkakon kialakult bőrdaganatok jellemzően a hörcsögökön fordulnak elő. Mivel ez a betegség sok esetben nem gyógyítható, kiterjedt elváltozás esetén az állat humánus elaltatása javasolt. Fontos megemlíteni a marakodásból származó bőrsérüléseket is, amik hörcsögöknél nem ritkák. Megelőzésként a vemhes állatokat mindig különítsük el, a felnőtt egyedeket pedig szoktassuk össze. A verekedéskor keletkezett sebet gondosan fertőtlenítsük, súlyos sérülésnél forduljunk állatorvoshoz.

 

A vírusos agyhártyagyulladás vadon élő egérfélékben gyakran előfordul. Mivel a betegség emberre is átterjedhet, így fontos megemlíteni. A betegség kedvencként tartott hörcsögöknél ritkán fordul elő, inkább nagyobb tenyészetekben jelentkezik, ahol több száz egyedet tartanak együtt. A fertőzött állományokban a fiatal hörcsögök már pár hetes korukban átesnek a betegségen, és 3 hónapos korukra eltűnik a vírus a szervezetükből, így már nem jelentenek fertőzési forrást. A megelőzés szempontjából a legbiztonságosabb, ha három hónaposnál idősebb hörcsögöt vásárolunk.

 

A hörcsög tenyésztése

 

A hörcsögök tenyésztésének egyszerűsége a rendkívüli szaporaságukban rejlik. Persze itt is vannak szabályok, amiket feltétlen be kell tartanunk állatkánk egészsége érdekében. Itt le kell szögeznem, hogy kezdő hörcsögtartóknak nem ajánlom a tenyésztést, először tapasztalják ki az állatok viselkedését, később vegyenek egy párt.Mivel a hörcsögök magányos állatok, gondoskodnunk kell két külön ketrecről a hím és a nőstény számára. Ha ez nincs meg, bele se fogjunk, mert ellés után a nőstény hörcsög a hímet elűzi. Ha nem akarjuk, hogy kedvencünk csúfos harapásokat szerezzen bősz menyecskéjétől, inkább mentsük a bőrét és vegyünk neki új ketrecet. Ha az állatok még fiatalok, bizonyos ideig együtt lehet őket tartani, de egy idő után összevesznek, és a verekedéseknek gyakran szomorú vége lesz. Ez különösen igaz a szíriai aranyhörcsögök esetében. A törpehörcsögök valamivel társasabbak.

Nőstény, az ivarnyílás és a végbélnyílás közel vannak egymáshoz .

Hím, itt már lényegesen nagyobb a távolság .

Tenyésztéshez mindenképpen kiegyensúlyozott, egészséges, szelíd állatokat válasszunk. Nem szabad, hogy rokon példányok legyenek! A nőstény ne legyen fiatalabb 10 hetesnél, és ne legyen idősebb 15 hónaposnál (a korai, illetve késői szülések csökkentik a várható élettartamot). A hím lehetőség szerint legyen 1-2 hónappal idősebb a nősténynél. A nőstény állatok 4-5 naponta, 12-20 órán át képesek a párzásra, ezért elég nagy az esélyünk, hogy eltaláljuk a tüzelési időszakot. Ilyenkor az állat láthatóan aktívabb, izgatottabb.

A pároztatáshoz lehetőleg egy semleges helyet válasszunk, ahová első nap a hímet, második nap a nőstényt rakjuk be. Legyünk készenlétben, és a legkisebb rossz jel esetén válasszuk szét az állatokat (ilyenkor hasznos egy háló, illetve kesztyű használata). Ha első alkalommal nem sikerül, próbálkozzunk tovább. Ha sikerrel járunk, akkor a következő fog történni: a nőstény elfogadja a hím állat közeledését, nem mutat erőszakos viselkedést. A párzás egymás nyalogatásával, körbeszaglászásával kezdődik. Mikor a nőstény készen áll, meghajolt testtel, a hátsó részét megemelve, terpesztett lábakkal jelez a hímnek: most végbe mehet a párosodás. A folyamat körülbelül két másodperc alatt be is fejeződik, melyet újabb párosodások követhetnek. Akármennyire is békésnek tűnnek az állatok a párzás után, válasszuk szét újból őket, mert nem telhet bele pár perc, és ismét egymásnak eshetnek. Ez természetes viselkedés, az ösztönük ereje.

Érdemes feljegyezni a párzás időpontját, mert ebből kiszámolhatjuk a szülés várható idejét. A vemhes nőstény láthatóan aktívabbá válik, testsúlya megnő. Mindent elraktároz a várható kicsiknek. Fészket épít, egész éjjel túr-fúr. Ebben az időszakban nem ajánlatos fölöslegesen háborgatni, inkább azzal segítsünk neki, hogy tápanyagokban, vitaminokban gazdag eledelt rakunk minden nap az etetőjébe. A vemhesség ideje 16-18 nap, törpehörcsögöknél ez kb. 3 nappal több. A szülést valószínűleg nem fogjuk látni, csak a kis hörcsögök csipogó, füttyszerű hangjából következtethetünk az eseményre.

A picik csupaszon és vakon jönnek a világra, teljesen kiszolgáltatva anyjuknak. 3 hétig szopnak, de már 7-8 naposan (amit az anyjuk hord nekik) szilárd táplálékot is magukhoz vehetnek. Szőrük kb. 5 naposan kezd kiütközni, szemük kb. 12 naposan nyílik ki. Ekkor már egyedül is elhagyják a fészket. A 15. naptól kezdve már nagyon szórakoztatóak, játékosak. 

Ajánlatos őket a 22. napon nemek szerint szétválogatni, mert a 30-35 napos példányok már teherbe eshetnek! Ez sem az anyának, sem a kicsiknek nem lenne jó, mivel a korai szülés magában hordozza a kannibalizmus veszélyét (a túl fiatal állatoknak kevés az anyatejük, ezért felfalhatják újszülött kicsinyeiket). A 22 naposnál idősebb hörcsögöket már nyugodtan tovább adhatjuk rokonoknak, barátoknak.

Megjegyzés: ha netán vemhes hörcsögöt vásároltál, akkor az valószínűleg beltenyészett utódokat  fog elleni (a szülők rokonok, valószínűleg testvérek, mivel sok kereskedés nem különíti el egymástól a kicsiket nemenként). A legjobb amit tehetsz, hogy olyan embereknek ajándékozod el a kicsiket, akiknek nincs szándékukban őket tenyészteni. Ha visszavinnéd őket a kereskedésbe, akkor valószínűleg ugyanúgy árusítanák az utódokat, és nem tájékoztatnák a vevőket arról, hogy az anya- és apaállat testvérek voltak.

Szomorú, de nem szabad hagyni, hogy a vérvonal károsodjon, és bizony a beltenyésztés ezt okozza (a kicsik netán betegen születnek, satnyábbak mint az egészséges társaik, rövidebb ideig élnek, és ezeket a tulajdonságokat átörökítik az utódaikra is, sőt azok még jobban kiütközhetnek).

Asztali nézet